Skip to content



Conferences

Mythcon 29 Schedule

PLEASE NOTE: The following schedule is as accurate as possible as of June 27, 1998, but some changes in times and locations of program items are likely to occur before the conference starts. Please be sure to obtain last minute updates at Mythcon!

Sessions with no locations listed will be held at the Billy Graham Center.

This conference is sponsored by The Mythopoeic Society, a non-profit educational organization. This is not a function of Wheaton College.


Wednesday, July 15, 1998

1:00-7:00 pm Conference Registration (Dorm lobby)
1:00-7:00 pm Dorm Registration (Dorm lobby)
1:00-5:00 pm Art Show and Dealers’ Set up (2d Fl & Lobby, Graham)
1:00-5:00 pm Exhibit set up (2nd Floor Graham)
1:00-5:00 pm Light programming (Dorm lounges/quad)

  • chat with Paul F. Ford (1:00-2:30 pm)
  • chat with Verlyn Flieger (3:00-4:30 pm)
  • Flower crowns/banners workshop

5:15-6:00 pm Dinner (Anderson Commons)
7:00-10:00 pm Reception

  • refreshments
  • welcome statement
  • guest greetings – Paul F. Ford, Verlyn Flieger
  • Irish dancers

10:00-10:30 pm Bedtime Stories (Dorm Lounge) – Mary and Conrad Stolzenbach
10:00 pm-1 am Hospitality Suite (Dorm basement Lounge)

Thursday July 16, 1998
(including special programming on Lewis Carroll)

7:15-8:00 am Breakfast (Anderson Commons)
7:45-8:30 am Devotions #1 (Dorm Lounge) – Jerry Root
8:30-9:00 am Procession From Dorm to Barrows
9:00-10:15 am Opening Ceremonies (Barrows Auditorium)

  • Welcome statements
    • Diana Glyer (chairman of conference)
    • Glen GoodKnight (Founder of the Society)
    • Joan Marie Verba (chair of the Council of Stewards)
    • Christopher Mitchell (Wade Center)
  • Guest of Honor speech (Paul F. Ford)

9:00-11:45 am Children’s Program Part One (Dorm or vicinity) – Gary & Sylvia Hunnewell and crew
10:30am-5:15pm Oral history video program (253 Graham)
10:30am-5:30pm Registration & Info desk Open (Barrows lobby)
10:30am-5:30pm Art Show, Dealers and Exhibits (2d Fl & Lobby, Graham)
10:30-11:45 am A Sessions

  1. Alice in Narnia: Lewis Carroll and C.S. Lewis (panel) – Lynn Maudlin (moderator), Lois R. Kuznets, Fernando J. Soto, Anne Osborn, John Docherty
  2. The One-Hour Lewis (panel) – Paul F. Ford, David W. Landrum, Perry Bramlett [all tent.]
  3. Recollections of C.S. Lewis at Magdalen – Edward Edmonds (full-session paper)
  4. Aspects of the Lewis-Eliot Relationship (papers)
    • Charles A. Huttar, “Lewis’s Prufrockian Vision in The Great Divorce
    • Brian Barbour on Lewis and T.S. Eliot

11:45 am-1 pm Lunch (Anderson Commons)
1:00-2:15 pm B Sessions

  1. Lewis Carroll as a Proto-Inkling – John Docherty (full-session paper)
  2. Tolkien: Secondary Worlds and Their Aftermath (papers)
    • Dan Timmons, “Subcreator and Creator: Tolkien and the Design of the One”
    • Pem Kremer, “Dreamers, Shapers, Singers, and Makers: Babylon 5 and the Tolkien Tradition”
  3. The Great Divorce (papers)
    • Marsha Daigle-Williamson, “Dante and The Great Divorce
    • Jody Woerner, “Can This Marriage Be Saved? Irreconcilable Differences between Lewis’s The Great Divorce and Blake’s Marriage of Heaven and Hell
  4. Book Editors (panel) – Jeffrey D. Schultz, Charles A. Huttar, Thomas L. Martin, Angus Menuge, James Patrick [tent.]

2:30-3:45 pm C Sessions

  1. Most of Carroll’s Sources are “Greek To Me” (papers) – Joel Birenbaum (chairman)
    • August A. Imholtz, Jr., “Plato in Wonderland”
    • Fernando J. Soto, “Alice as Flower and Carroll as Botanist”
  2. Three (or More) Ways of Writing for Children (panel) – David Lenander (organizer), Lois Kuznets, Ellen Kindt McKenzie, Anne Osborn [tent.]
  3. Reason and Beyond (papers)
    • Lorraine Vander Hoef, “A Reasonable Defense: A Further Look at the Lewis-Anscombe Debate and Its Aftermath”
    • Robert Palma, “C.S. Lewis’s Use of Analogy in Theological Understanding”
    • Devin Brown, “Lewis’s Indirect Vehicle for Truth: The Primacy of Literature over Philosophy”
  4. Charles Williams SIG (Chuck’s Corner) – Eric Rauscher, moderator
  5. C.S. Lewis in Ireland (slide show) – Lynn Maudlin

4:00-5:15 pm D Sessions

  1. Fragments of a Looking-Glass (papers)
    • David L. Neuhouser, “Lewis Carroll: Author, Mathematician, and Christian”
    • Arden Smith, “Tortoise? What Tortoise? Altered Images in Alice Translations”
    • Terence Wright, “Reflections on The Looking Glass War”
  2. OHEL! Lewis as Literary Scholar (panel) – Joe R. Christopher (moderator), Dabney Hart, Charles A. Huttar, Bruce Edwards, Noelene Kidd
  3. Writers’ Workshop – Gwenyth E. Hood, moderator
      [opening session only: follow-ups to be scheduled for dorm lounge at participants' convenience]
  4. Insights into C.S. Lewis – Paul F. Ford

5:15-6:00 pm Dinner (Anderson Commons)
7:00-9:00 pm Evening Program (Barrows Auditorium)

  • Reading of Screwtape letters
  • Carrollian art songs (Berni Phillips, Alene Campbell) [tent.]
  • talk on Lewis and humor (Terry Lindvall)
  • The Great Divorce (Anthony Lawton, 1-man show)

9:00 pm-11 pm Country Dance Workshop (Wilson Suite) – Tom Senior (dancemaster) and musicians
9:00 pm-1:00 am Bardic Circle (Dorm Lounge) – Thursday, Saturday, Sunday
9:00 pm-1:00 am Hospitality Suite (Dorm basement Lounge)
10:00-10:30 pm Bedtime Stories (Dorm Lounge) – Cary Hoagland (reading Lewis Carroll)

Friday July 17, 1998

7:15-8:00 am Breakfast (Anderson Commons)
8:00-8:45 am Devotions #2 (Dorm Lounge)
9 am-5:30 pm Art Show, Dealers and Exhibits (2d Fl & Lobby, Graham)
9 am-5:00 pm Registration & Info desk Open (Barrows lobby)
9 am-5:15 pm Oral history video program (253 Graham)
9:00-11:45 am Children’s Program Part Two (Dorm or vicinity)
9:00-10:15 am E Sessions

  1. George MacDonald: Images of His World (slide show) – Larry E. Fink
  2. Editing Tolkien (panel) – John D. Rateliff (moderator), Wayne G.Hammond, Christina Scull, Christopher Gilson
  3. Lewis and the Encounter with Death (papers) – Gabriele G. Bretzke, chairman [tent.]
    • Peter J. Schakel, “Death and Dying in the Fiction of C.S. Lewis”
    • Noelene Kidd, “A Grief Observed: Art, Apology, or Autobiography?”
    • Bruce Leonard, “Issues of Loss in The Lord of the Rings and Till We Have Faces
  4. Arthuriana SIG – Roxane Lulofs, moderator
  5. Charles Williams and the Esoteric (papers)
    • Stuart Kenny, “Charles Williams and Gnosticism”
    • Gavin Ashenden, on Hermeticism
    • Sarah Thomson, “Desire and Repulsion Contended There: Reactions to Charles Williams”

10:30-11:45 am F Sessions

  1. George MacDonald (panel) – Paul F. Ford (organizer), John Docherty, Larry E. Fink, Andy Johannesen [tent], Rolland Hein [tent.]
  2. Narnia (papers) – Don W. King (chairman)
    • Grace Aaron, “Witches, Dragons, and Baptism: The Ties That Bind The Faerie Queene to the Chronicles of Narnia”
    • Bethany Dellinger, “C.S. Lewis on the Creation and Introduction of Evil”
    • Jeffrey Keuss, “Stuff of Heaven, Stuff of Earth: Lewis’s The Voyage of the Dawn Treader as a Paradigm for Adult Faith Formation through Anagogical Quest”
  3. The Other Inklings (papers) – David Bratman (chairman)
    • Douglas A. Anderson, “E. Tangye Lean: Founder of the Inklings”
    • David Bratman, “R.B. McCallum: The Master Inkling”
    • Richard C. West, “David Cecil: Lord of the Inklings”
  4. Mythopoeic Society History (slide show) – Glen GoodKnight

11:45 am-1 pm Lunch Anderson Commons
1:00-2:15 pm G Sessions

  1. Narnian Matters (panel) – Paul F. Ford (moderator), Peter J. Schakel, Doris T. Myers
  2. Nineteenth-Century Predecessors (papers)
    • William N. Rogers and Michael R. Underwood, “Gollum and Gagool: The Rhetoric of Degeneration in The Hobbit and King Solomon’s Mine
    • Brad N. Haas, “Converging Unities: William Morris’s The House of the Wolfings
    • Mary E. WIllingham, “The Joy and Sorrow of Cavorting with the Devil: An Analysis and Comparison of C.S. Lewis’s The Screwtape Letters and Mark Twain’s Letters from the Earth
  3. The Ransom Trilogy (papers)
    • Marsha Daigle-Williamson, “Dante and Deep Heaven”
    • Devin Brown, “From Isolation to Community: Ransom’s Spiritual Odyssey”
    • Judith J. Kollmann, “A Passion of Patience: C.S. Lewis’s Use of the Work of Charles Williams in That Hideous Strength
  4. J.R.R. Tolkien SIG – Verlyn Flieger, moderator

2:30-3:45 pm H Sessions

  1. Clerihew Workshop – Michael Foster (moderator), Pamela Schade, Adam Schwartz, John Peterson (judges)
  2. How “Mere” Was Lewis’s Christianity? (panel) – Charles A. Huttar (moderator), Diana Glyer, Jerry Root
  3. Tolkien: The Maker and His Readers (papers)
    • Grant C. Sterling, “How Thor Became an Angel: The Religious Development of Tolkien’s Silmarillion
    • Wayne G. Hammond, “Whose Lord of the Rings Is It, Anyway? Tolkien and His Audience”
    • Christopher Gilson, “Surprised by Elvish”
  4. Lewis and Literary Traditions (papers)
    • Gayle Heid Johnson, “A Thorough Dunking or a Toe in the Stream of Life? C.S. Lewis and Samuel Johnson Search for the Object of Sehnsucht
    • Anita G. Gorman, “Studies in Words, Studies in Concepts: C.S. Lewis, Jane Austen, and the Metamorphosis of Sentire
    • Ronnie Bresland, “Lewis and the Irish Imagination”

4:00-5:15 pm I Sessions

  1. G.K. Chesterton (papers)
    • Man Alive” (film)
    • Rolland Hein, “The Ethics of Elfland: G.K. Chesterton and the Truth of Myth”
    • John Lawing, “Big Fat Chalk Lines: G.K. Chesterton’s Art of Caricature and Cartooning”
  2. C.S. Lewis Has Been Traduced By His Biographers! (Or Has He?) (panel) – Wendell Wagner, David Bratman, Larry E. Fink, Marsha Daigle-Williamson
  3. Studies in Lewis’s Poetry (papers)
    • Lyle Smith, “Always the Old Nostalgia: The Early Poems of C.S. Lewis”
    • Joe R. Christopher, “The Queen of Drum: Meaning by Allusion”
    • Don W. King, “Columns of Light: The Unpublished Narrative Poetry of C.S. Lewis”
  4. Osanwe-kenta: Enquiry into the Communication of Thought” (paper) – J.R.R. Tolkien (read by Carl F. Hostetter)
  5. Anglicans for Lewis SIG – Ron Zukowski, moderator

5:15-6:00 pm Dinner (Anderson Commons)
7:00-8:30 pm Evening Program (Barrows Auditorium)

  • Masquerade (Clothing Ceremonies)
  • Reading of Screwtape letters
  • Clerihew workshop results (Michael Foster)
  • St. Cecilia’s Day 1963 (a short comedy in a quarter of an act)
  • Sizzling Egrets (Ellie Farrell & Lynn Maudlin)
  • Music (Lynn Maudlin)

9:00 pm-1:00 am Inklings Filk Music (Dorm Lounge) – host: David Lenander
9:00 pm-1:00 am Hospitality Suite (Dorm basement Lounge)
10:00-10:30 pm Bedtime Stories (Dorm Lounge) – Anne Osborn [tent.]

Saturday July 18, 1998 (Barfield Day)
(including special programming on Owen Barfield)

7:30-8:15 am Breakfast (Anderson Commons)
8:00-8:45 am Devotions #3 (Dorm Lounge)
9:00 am-5:30 pm Art Show, Dealers and Exhibits (2d Fl & Lobby, Graham)
9:00 am-5:00 pm Registration & Info desk Open (Barrows lobby)
9:00-11:45 am Children’s Program Part Three (Dorm or vicinity)
9:00-10:15 am Barfield (plenary) session (Barrows Auditorium)

  • audiotape of Owen Barfield
  • Guest of Honor speech (Verlyn Flieger)

10:30-11:45 am K Sessions

  1. Remembering Barfield (panel) – John Rateliff (organizer), John Docherty
  2. Charles Williams’s Arthurian Myth (papers)
    • Georgette Versinger, “The Commonplace Book: Charles Williams’s Early Approach to the Arthurian Poetry”
    • Eric Rauscher, “From Dubric to Taliessin: Charles Williams’s Early Work on the Arthurian Cycle”
  3. Time (papers)
    • Grace R.W. Hall, “Time, Reality, and Consciousness in Eliot’s Four Quartets and Lewis’s The Great Divorce
    • Daniel Knauss, “Only Through Time Time is Conquered: The Incarnational Mythopoesis of C.S. Lewis and T.S. Eliot”
    • Sanford Schwartz, “Mutable Paradise: Evolution and Eugenics in Lewis’s Perelandra
  4. Interview with Joy Davidman – Laura Simmons (interviewer), Edith Crowe (Joy Davidman)
  5. Teaching Lewis (panel) – Terry Lindvall, Jeffrey A. Thompson, Jerry Root, Michael Travers

12:00-1:00 pm Lunch (Anderson Commons)
1:00-2:15 pm L Sessions

  1. Owen Barfield: Man and Meaning (film)
  2. Journal Editors (panel) – Eleanor M. Farrell (moderator), Marjorie Lamp Mead, Edie Dougherty, John Peterson, Christina Scull
  3. Myths Retold: Lewis’s Till We Have Faces and Barfield’s Orpheus (papers)
    • Janice Neulieb, “Through a Glass Darkly: Love’s Light in Till We Have Faces
    • Pem Kremer, “The Statue’s Shape and the Sculptor’s View: Apuleius and C.S. Lewis”
    • Joe R. Christopher, “The Varied Songs of Orpheus
  4. Reflections on A Grief Observed – David Payne (performance and commentary)
  5. Mythopoeic Fantasy Awards discussion – Butterbur’s Woodshed (hosts)

2:30-3:45 pm M Sessions

  1. Owen Barfield, Philosopher (papers)
    • Matthew Fisher, “The Nature of Knowledge and Thinking: Owen Barfield and Gregory Bateson Compared”
    • John D. Rateliff, “The Importance of Being Burgeon: Barfield’s Trilogy”
    • Curtis Gruenler, “Owen Barfield: Prophet of Postmodernism?”
  2. The Dead Inklings (panel) – W.H. Lewis (moderator), C.S. Lewis, Charles Williams, J.R.R. Tolkien, Dorothy L. Sayers
  3. Till We Have Faces: Religious Issues (papers)
    • David W. Landrum, “A Bridge Too Far: Priestcraft in Till We Have Faces
    • Dominic Manganiello, “Till We Have Faces: From Idolatry to Revelation”
  4. Society Auction (not art show) (3 hours)

3:45-4:00 pm Refreshment break (Barrows lobby)
4:00-5:15 pm N Sessions

  1. Contraries: The Friendship of Owen Barfield and C.S. Lewis, 1919-1945 – Jared C. Lobdell (full-session paper)
  2. Published Authors, Personal Opinions (panel) – Perry Bramlett, Jerry Root, David C. Downing, Terry Lindvall, Paul F. Ford, Doris T. Myers
  3. Harp Workshop – Diana L. Paxson
  4. Lewis as Apologist (papers)
    • Carolyn Keefe, “C.S. Lewis as a Forensic Figure in the Religious Agora”
    • Michael McKenzie, “C.S. Lewis in the Public Square: A Voice of Gentle Insistence”

6:00-7:00 pm Orpheus (staged reading) (Barrows Auditorium)
7:00/8:00-10 pm Banquet (Anderson Commons)

  • Committee thank-yous
  • gifts to guests and to Wade Center
  • Mythopoeic Society Awards
  • Lewis speech (David Payne)

10 pm-1 am Bardic Circle (Dorm Lounge)
10 pm-1 am Hospitality Suite (Dorm basement Lounge)
10-10:30 pm Bedtime Stories (Dorm Lounge) – Verlyn Flieger, Barfield’s The Silver Trumpet
3:04 am Sale of College Land (David Holbrook Memorial Library)

Sunday July 19, 1998

7:30-8:15 am Devotions #4 (Dorm Lounge)
8:15-9:00 am Breakfast (Anderson Commons)
9:00 am-3:00 pm Art Show, Dealers and Exhibits (2d Fl & Lobby, Graham)
9:00 am-5:00 pm Registration & Info desk Open (Barrows lobby)
9 am-5:15 pm Oral history video program (253 Graham)
9:00-11:45 Children’s Program Part Four (Dorm or vicinity)
9:00-10:15 am O Sessions

  1. The Art of Pauline Baynes (slide show) (2 hours) – Wayne G. Hammond, Christina Scull
  2. Author reading – Diana L. Paxson
  3. Political Attitudes (papers)
    • Michael Alan Foster, “The Shire and Notting Hill: Nature and Society in J.R.R. Tolkien and G.K. Chesterton”
    • Danny M. Adkison, “The Politics of C.S. Lewis”
    • Ronnie Bresland, “C.S. Lewis’s Unfinished Ulster Novel”
  4. Themes in Fiction (papers)
    • Bo Helmich, “The Reversed Image: A Study of C.S. Lewis”
    • Michael Travers, “Motive for Myth: Exile and Longing in Lewis’s Fiction”
    • Byron K. Brown, “Romancing the Recondite Life: Christian Holiness and Jungian Wholeness in Prince Caspian

10:30-11:45 am P Sessions

  1. W.H. Lewis (panel) – Michael Foster (moderator), Marjorie L. Mead, Richard C. West, David Bratman
  2. Philosophical Issues (papers)
    • Samuel Joeckel, “Chronological Impossibility: C.S. Lewis Confronts Postmodern Epistemology”
    • Karin Fransen, “Knowing and Doing the Good: Lewis on the Paradox of Creaturely Obedience”
  3. Collecting and Caring for Inklings Books (panel) – Glen GoodKnight (organizer), Bruce Leonard, Philip W. Kaveny [tent.]
  4. Thrones, Dominations book discussion – Sarah Thomson, moderator

12:00-1:00 pm Lunch Anderson Commons
1:00-2:15 pm Q Sessions

  1. Mythopoeic Society Members’ Meeting – Joan Marie Verba (presiding officer)
  2. The Sunrise Path (music inspired by The Voyage of the Dawn Treader) – Angelee Sailer Anderson
  3. The Shoulders of Giants: Lewis, Sayers, and the Value of the Past (papers)
    • Scott Calhoun, “Collaborators contra Conditioners: C.S. Lewis and Dorothy L. Sayers on the Abolition and Rehabilition of the Educated Modern Man”
    • Mark Gottlieb, “Myths, Models, and the Tao: The Historical Consciousness of C.S. Lewis”

2:30-3:45 pm R Sessions

  1. CSL Memorial Service (College Church [tent.]) – Lyle W. Dorsett (presiding) [tent.]
    • The Weight of Glory (40 min.) – David Payne
  2. The First Annual Mythcon Book Toss

4:00-5:15 pm S Sessions

  1. The Devil, His Wiles, and His Weaknesses (papers)
    • Larry D. Harwood, “Screwtape: The Ascetic Devil and the Aesthetic God”
    • Rod Taylor, “Satanic Rhetoric: Its History, Power, and Influence on C.S. Lewis’s Perelandra
    • Michael Johnson, “Going Where Eldila Fear to Tread”
  2. Lewis and Oxbridge Institutional Life (papers)
    • John Bremer, “Lewis and the Chancellor’s Prize Essay, 1921″
    • Christopher Mitchell, “Following the Argument Wherever It Leads: C.S. Lewis and the Oxford University Socratic Club, 1942-1954″
    • Brian Barbour, “Sic et Non: How Lewis Got to Cambridge”
  3. The Second Children’s Literature Panel – David Lenander (organizer)
  4. Art Auction

5:15-6:00 pm Dinner (Anderson Commons)
7:00-9:00 pm Evening Program (Barrows Auditorium)

  • Opening Acts
    • The Not-Ready-for-Mythcon Players
    • Reading of Screwtape letters
  • The Crossing

9:00 pm-1:00 am Bardic Circle (Dorm Lounge)
9:00 pm-1:00 am Hospitality Suite (Dorm basement Lounge)
10:00-10:30 pm Bedtime Stories (Dorm Lounge) – Mike Glyer

Monday July 20, 1998

7:30-9:00 am Dorm checkout (Hit the road, Jack) (Dorm lobby)
9:00-9:45 am Breakfast(Anderson Commons)
10:00-10:30 am Closing Ceremonies (Anderson Commons)